Konfrontacja z społecznymi uwarunkowaniami zdrowia – otyłość, zaniedbanie i nierówność

Posted in Uncategorized  by admin
September 1st, 2019

Kilka miesięcy temu niechętnie uczestniczyłem w wypełnianiu raportu o opiece nad dziećmi (Child Protective Services, CPS), który dotyczy lekarskiego zaniedbania dwóch młodych sióstr. Lucy, łagodna 13-letnia dziewczynka i jej niesforna 10-letnia siostra, Jackie, mają długą historię nieprzestrzegania się w medycynie, postępującej chorobliwej otyłości i poważnych chorób współistniejących, w tym źle kontrolowanej cukrzycy typu 2, nadciśnienia, dyslipidemię, nieprawidłowości w wątrobie, ciężki obturacyjny bezdech senny, złe funkcjonowanie psychospołeczne i przewlekłą absencję szkolną. Ostatnio Lucy i Jackie opuściły wiele ważnych spotkań po tym, jak ich matka zgodziła się na zintensyfikowany reżim monitorowania w klinice, a wielokrotne próby skontaktowania się z rodziną zakończyły się niepowodzeniem. Jako najmłodszy pediatra dziewczyny poleciłem przy kilku okazjach wysyłać pielęgniarkę do pomocy w domowej opiece medycznej, ale matka odmawiała za każdym razem, mówiąc, że nie chce obcych w jej domu. Przy każdym opuszczonym spotkaniu nasz zespół medyczny odczuwał rosnącą odpowiedzialność moralną i zawodową, aby przerwać to, co uważaliśmy za zwiastującą zdrowie dziewcząt. Decyzja o złożeniu raportu w tej sprawie została podjęta w oparciu o trzy kwestie: obawy, że ciężkość i trajektoria problemów zdrowotnych dziewcząt wskazywały na zagrażające życiu i potencjalnie nieodwracalne schorzenia narządowe z następstwami całego życia; nadzieja, że zaangażowanie CPS może wzmocnić przestrzeganie zaleceń medycznych poprzez świadczenie usług wsparcia; oraz brak innych rozsądnych możliwości zaangażowania rodziny we właściwą opiekę.
Wraz z rozwojem epidemii otyłości, coraz więcej dzieci z ciężką otyłością może zostać skierowanych na orzeczenie CPS. Rzeczywiście, niektórzy uczeni twierdzili, że interwencja państwa może służyć najlepszym interesom wielu dzieci z otyłością zagrażającą życiu [i jest to jedyny realistyczny sposób kontrolowania szkodliwych zachowań. W praktyce jednak agencje CPS mają ograniczone możliwości zmiany Środowisko, które kształtuje zachowania wśród ubogich w zasoby rodzin, zgłaszanych z powodu zaniedbania medycznego, szczególnie gdy problemem jest oporna otyłość. Rodziny takie spotykają się z nieprzejednanymi nierównościami w ciągu całego życia, które utrwalają międzypokoleniowe cykle ubóstwa i złego stanu zdrowia oraz stanowią poważne wyzwanie dla placówek medycznych i opieki społecznej.
Otyłość wynika z braku równowagi energetycznej wynikającej ze złożonej zależności czynników behawioralnych, genetycznych, środowiskowych i społecznych. Dzieci z otyłością na tyle poważną, że uzasadniają raport o zaniedbaniu medycznym, stanowią czubek góry lodowej i niezmiennie pochodzą od zubożałych rodzin z chaotycznym życiem obarczonym trudnościami społecznymi, w tym niewypełnionymi podstawowymi potrzebami. Lucy i Jackie S. mieszkają w zatłoczonej, zniszczonej kamienicy w dzielnicy o wysokim przestępczości; chcieliby jeździć na swoich rowerach, ale często boją się nawet wyjść na zewnątrz. Ich samotna matka dawno już zrezygnowała z próby znalezienia pracy, a ona walczy z napadami depresji, gdy stara się zapewnić swoim dzieciom, uzupełniając dodatkowe dochody z ochrony i korzyści żywieniowych i pomocowych. Podsumowując cykl wytrwałości, pani S. dorastała z kilkoma pozytywnymi wzorami do naśladowania i zahamowała rozwój akademicki, porzucając naukę w 10 klasie
[hasła pokrewne: moringa herbata, odruch oksytocynowy, odbudowa zęba koszt ]

Tags: , ,

No Responses to “Konfrontacja z społecznymi uwarunkowaniami zdrowia – otyłość, zaniedbanie i nierówność”

 1. Wiktoria Says:

  [..] Blog oznaczyl uzycie nastepujacego fragmentu katowice restauracja[...]

 2. Gracjan Says:

  Początkowo wykonaliśmy test na alergie i nic nie wyszło

 3. Antoni Says:

  [..] odnosnik do informacji w naukowej publikacji odnosnie: olej moringa[...]

 4. Mule Skinner Says:

  u nas w kraju lepsze jagody niz jakies chinskie gowno

Powiązane tematy z artykułem: moringa herbata odbudowa zęba koszt odruch oksytocynowy